Ekonomi

Morgan Stanley US Steel hisselerini 51$ hedef ile eşit ağırlıkta tutuyor

Perşembe günü Morgan Stanley, Başkan Biden’ın önerilen Nippon Steel satın almasına ilişkin açıklamalarının ardından US Steel (NYSE:X) için Eşit Ağırlık notunu ve 51.00 $ fiyat hedefini yineledi. Başkan, US Steel’in Amerikan sermayeli bir şirket olarak kalmasının önemini vurgulayarak anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirdi. Bu duruş, eski Başkan Trump’ın Şubat ayında dile getirdiği muhalefeti yansıtıyor.

Başkan Biden’ın konuşmasının Nippon’un önerdiği satın almanın inceleme sürecini uzatması ve potansiyel işlemin tamamlanmasına ek risk ve belirsizlik getirmesi bekleniyor. Siyasi incelemelere rağmen Morgan Stanley’nin analizi, Japonya’nın ABD’nin yakın bir müttefiki olduğu göz önüne alındığında, satın almanın önemli bir ulusal güvenlik tehdidi oluşturmayacağını öne sürüyor.

Morgan Stanley, anlaşmanın gerçekleşmemesi halinde US Steel hisselerinin CLF’nin teklifiyle başlatılan stratejik gözden geçirme süreci öncesinde görülen hisse başına yaklaşık 25 dolar seviyesine geri dönmeyeceğini tahmin ediyor. Firma bunun yerine, hisse başına 35 dolar civarına potansiyel bir düşüş öngörüyor.

Firmanın 2024 ortası baz senaryo değerlemesi 47 dolar olup, 2024’ün ikinci yarısından 2025’in ilk yarısına kadar öngörülen kazançlar üzerinden 5,3x’lik emekliliğe göre düzeltilmiş EV/EBITDA katsayısına dayanmaktadır ve mevcut 51 dolarlık fiyat hedefinin biraz altındadır. Morgan Stanley, bu baz senaryoyu US Steel için tek başına adil değer olarak görüyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu